Wszyscy wiemy, jakim problemem w naszej okolicy jest brak komunikacji publicznej z prawdziwego zdarzenia. Dojazdy do szkół, pracy, lekarza czy urzędu są naprawdę trudne, gdy nie możemy liczyć na własny samochód, a do naszej miejscowości nie dociera prawie żaden autobus. Postanowiliśmy to zmienić, dlatego w czwartek w Marzeninie wspólnie z mieszkańcami zastanawialiśmy się, jakiej komunikacji publicznej potrzebujemy. Było to kolejne warsztaty z cyklu „Narzędziownia obywatelska – czyli jak rozkręcić wrzesińską wieś”.
W trakcie warsztatów rozmawialiśmy o problemach komunikacyjnych, z którymi mierzą się mieszkańcy Marzenina i Kawęczyna. Walentyna Jakubik rozpoczęła od przedstawienia głównych celów naszego projektu, a już po chwili Maciej Słowiński opowiedział o koncepcji rozwoju komunikacji publicznej w naszej gminie.
Następnie Arkadiusz Sobczak opowiedział na pytanie, czy wszyscy jesteśmy skazani na samochody. Jak mogliśmy usłyszeć, często dobrą alternatywą jest rower. I to zarówno ten prywatny, jak i działający w systemie wypożyczalni rowerów miejskich, w tym również na terenach wiejskich. Jak się dowiedzieliśmy, takie rozwiązanie z powodzeniem działa w gminie Pobiedziska, gdzie system rowerów miejskich dotarł również do wsi Biskupice.
Na koniec Damian Staniszewski przedstawił nam, jak do tematu transportu zbiorowego podchodzi się w sąsiednich samorządach. Usłyszeliśmy o konkretnych liczbach: w Środzie Wielkopolskiej funkcjonują aż 24 linie autobusów gminnych, z kolei Gniezno może pochwalić się 19 liniami.
W trakcie spotkania mieszkańcy wypełnili również ankietę na temat potrzeb komunikacyjnych w ich okolicy. Większość osób – podobnie jak uczestnicy warsztatów w Chwalibogowie – oceniła, że niestety w sferze komunikacji publicznej jest w naszej gminie wiele do poprawy. Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty choć w pewnym stopniu poprawią tę sytuację. Mogą temu pomóc również pomysły, którymi uczestnicy spotkania podzielili się w ankiecie.
Na koniec uczestnicy warsztatów podpisali się pod petycją do burmistrza Wrześni o uwzględnienie ich sołectwa na potencjalnej trasie drugiego autobusu miejskiego. Przypomnijmy, że zakup takiego autobusu przez Gminę Września jest coraz bliższy.
Projekt „Narzędziownia obywatelska – czyli jak rozkręcić wrzesińską wieś” realizujemy przy wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.