Obroniliśmy wolność słowa!

Fermy

W czerwcu 2017 roku na naszej stronie internetowej oraz w Kawęczynie i okolicznych wsiach pojawił się plakat dotyczący potencjalnych zagrożeń, jakie wiążą się z powstaniem fermy kurzej w Kawęczynie. Zachęcał on mieszkańców do zaangażowania się w działania na rzecz prawa do życia w czystym środowisku. Więcej można przeczytać [tutaj].

Treść plakatu nie spodobała się inwestorowi – spółce Przetwórstwo Rolne Gąsiorek sp. j., która w lipcu 2017 roku złożyła przeciwko nam pozew do Sądu Okręgowego w Poznaniu o ochronę dóbr osobistych, żądając między innymi usunięcia plakatów, wpłaty 15 tys. zł na cele charytatywne oraz publikacji przeprosin w lokalnych mediach. Jako stowarzyszenie nie zgadzaliśmy się z takim stanowiskiem, co dało początek ponad trzyletniej batalii sądowej.

Co sprawiło, że inwestor pozwał nas do sądu? Otóż pomogliśmy mieszkańcom w rozwieszeniu przygotowanych przez nich plakatów informujących o potencjalnych zagrożeniach związanych z budową fermy wielkoprzemysłowej w okolicy. Plakat opublikowaliśmy również na naszej stronie internetowej. [Tutaj] pozew i nasza odpowiedź na pozew.

Wyrok sądu I instancji zapadł 8 marca 2019 roku. Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił pozew spółki Przetwórstwo Rolne Gąsiorek sp. j. i stwierdził, że opublikowany przez nas plakat nie naruszał niczyich dóbr osobistych. W ocenie Sądu plakat „był odpowiedzią na potrzeby społeczne, wnioski lokalnej społeczności do tego, aby wesprzeć ich w określonym działaniu.” W dalszej części uzasadnienia Sąd zaznaczył, że plakat „mający za zadanie zaktywizowanie lokalnej społeczności, doprowadził do swojego skutku w postaci zaangażowania się społeczeństwa”.

Pisaliśmy o tym [tutaj].

Z tym rozstrzygnięciem nie zgodziła się strona powodowa i wniosła apelację. Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał 4 września 2020 roku prawomocny wyrok, w którym uznał, że plakat nie naruszał niczyich dóbr osobistych, a tym samym oddalił apelację spółki Przetwórstwo Rolne Gąsiorek sp. j. To ważny wyrok, który pokazuje, że warto walczyć o prawo mieszkańców do życia w czystym środowisku. Bez wolności wypowiedzi nie byłoby to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *